Proč je lezení tak důležité?
NOVINKA: Bojíte se uklouznutí děťátka při vstávání, chůzi nebo už i běhání? Právě pro vás jsme přidali novinku 👌 PROTISKLUZOVÉ DĚTSKÉ PONOŽKY 👌. Mrkněte na ně 🧐
Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 200 Kč a máte dopravu ZDARMA
Proč je lezení tak důležité pro vývoj děťátka?

Kvalita provedení pohybů, které se dítě během svého vývoje v prvním roce naučí a zafixuje si je, následně vytváří vzorec pro vzpřímený postoj, chůzi a správné držení těla. Lezení proto v této cestě hraje velice důležitou roli a je jedním z nejzdravějších a nejdůležitějších pohybů ve vývoji dětí vůbec. 

Lezení pomáhá tělu získat svalovou sílu a další motorické dovednosti, které mu později umožní se postavit a udělat první krok. Při lezení dítě zapojuje všechny důležité svaly (břišní, zádové, mezilopatkové, krční i hýžďové), které bude následně potřebovat pro kvalitní vzpřímení v sedu i chůzi, a tím správný vývoj páteře. 

Při lezení dochází ke křížovému pohybu, díky kterému se dokonale propojují obě mozkové hemisféry. Tím se zlepšuje rovnováha, orientace, koordinace i soustředění. Zároveň se během pohybu centrují klouby do správné polohy a především se při lezení doposilují a srovnají případné svalové dysbalance na bříšku i zádech dříve, než se děťátko postaví.

Dalším přínosem je i učení se prostorové orientaci a překonávání překážek v cestě za svým cílem, kdy se batole samo začne rozhodovat o tom, co se vydá prozkoumat, a buduje si tak sebedůvěru.

 

Jaké mohou být důsledky přeskočení fáze lezení?

Fáze lezení může být jedním z faktorů, které pomohou zabránit případným problémům s asymetrickým držením těla, bolestmi páteře či tělesnou nestabilitou.

V případě, že děťátko neleze, totiž dochází k nesprávnému propojení obou mozkových hemisfér, dojde tak k nesprávnému posílení svalových a pohybových reflexů. Proto mohou mít děti například psychomotorický neklid, nedostatečně propojené mozkové hemisféry, problémy s učením či psaním atp.

Lezení a hladké povrchy

Pro začátek lezení a odvahu miminka zkoušet se vyhoupnout na kolínka a udělat posun vpřed je velice důležitý povrch, na kterém se učí lézt. Dnes jsou téměř v každé domácnosti hladké podlahy a přibývá tak dětí, pro které je pak lezení velkým oříškem. Tento trend fyzioterapeuti nazývají „syndromem plovoucích podlah“ a je problémem většiny dnešních dětí. Jakákoliv snaha dostat se na čtyři končí podklouznutím ručiček i nožiček, protože děťátko nemá potřebnou oporu a nedaří se mu pořádně vzepřít. Nemá ještě tak posílené břišní svaly, aby překonal podklouznutí a dokázal se na čtyři vyhoupnout. Břišní svaly ale posílí především právě až při lezení, proto je to začarovaný kruh. Po několika pokusech je dítě demotivované a přestává se znovu snažit o nemožné. Kdo by se mu také divil?! :)

Jak můžete děťátko v lezení podpořit?

Jednou z variant je zakoupení koberce, na kterém by se mohlo opět snažit zkoušet podstrčit kolínka pod bříško. Bohužel v našem případě koberec úspěch neměl. Další variantou jsou protiskluzové pomůcky a oblečení. Nám pomohly až tepláky s našitou protiskluzovou vrstvou, která opravdu neklouže, a syn tak konečně získal oporu a jistotu při lezení i na hladké podlaze.

Aktivity, které mohou podpořit lezení:

  • položíme si děťátko na své stehno/lýtko a podpíráme ho pod hrudníčkem a jistíme ho aby nepřepadlo, ručičkami se opírá o zem a motivujeme ho hračkou, kterou položíme kousek před něj
  • vložíme děťátku pod bříško overball nafouknutý tak, aby se mohlo dotýkat koleny i ručičkami o zem a pohybujeme s ním dopředu, dozadu i do stran, opět může jako motivace posloužit hračka
  • pomůžeme mu na kolínka, chytíme jej za zadeček a houpeme s ním pomalu dopředu a dozadu, jako motivaci před něj dáme hračku, aby mělo chuť posunout se vpřed
  • je také vhodné pokládat na zem různé nižší a bezpečné překážky (polštáře, srolované deky, matraci apod.), děti přelézání milují a jsou tam motivováni cvičit lezení
  • a nakonec velice užitečný tip: použijte pevný šátek nebo ručník a vložte jej děťátku pod hrudníček a pomozte mu se tak nadzvednout

CO O KALHOTECH ŘÍKAJÍ ODBORNÍCI?

"Fáze lezení je pro dítě nejdůležitějším milníkem pro jeho správný vývoj. Jsem proto moc ráda za vznik protiskluzových kalhot POLEZU, které s lezením dětem pomohou. Neustále v ordinaci řešíme „syndrom plovoucí podlahy“ a tento produkt je tím pravým řešením, které rodičům s hladkou podlahou doporučujeme."

pediatr MUDr. Jarmila Seifertová, Kladno

"První rok vývoje je pro vytvoření správných pohybových vzorů nejdůležitější. Slouží jako prevence vadného držení těla, plochých nohou, problémů s koordinací. V dnešní době kluzkých povrchů se často stává, že děti fázi lezení vynechají. Kalhoty POLEZU dětem pomohou dostat se na čtyři, v této poloze se udržet a začít lézt."

fyzioterapeut Mgr. Radka Pavlisová, Dětský rehabilitační stacionář Zvonek Kladno

"Dítě pomocí lezení poznává okolí. Tato činnost je proces, který umožňuje rozvoj kognitivních a emočních vzorců. Pokud se mu lezení daří, má odvahu a vůli prozkoumávat svět dál. Nastavuje se mu kognitivní a emoční vzorec, že je za úsilí odměněno poznáním a radostí matky, otce atd. Nastává sdílení radosti navzájem, což je silný motivační aspekt. Tyto vzorce se ustalují v případě uspěchu a jsou předpokladem pro zdravý psychosociální, somatický, emoční a kognitivní rozvoj. Kalkoty POLEZU, které nekloužou, umožnují a podporují všestranný rozvoj dítětě."

dětský psycholog

 

Chcete pomoci svému děťátku?

Klikněte níže a vyberte si tu správnou barvu a velikost!

👇

Celoroční edici omrkněte ZDE!

Celoroční edici s kšandami 2v1 najdete TADY!

PŘEPRAVNÍ SPOLEČNOSTI

           

 

             

                

CERTIFIKÁTY
                           
Kontakty
Logo
(Po-Pá, 9-17 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Background vector created by s.salvador - www.freepik.com